Titulek Arpiďák.jpg

Krátké zprávy z domova

Největší zážitky za 25 let Arpidy

 
Martin Pilný a Michal Pešta
Vyzpovídala jsem nejstarší pracovníky z ARPIDY, jaký mají největší zážitek z uplynulých 25 let.
 
Nejdřív jsem se na největší zážitek zeptala Martina Pilného. Ten odpověděl:
„Když jsem Tě viděl úplně po prvé. Fakt, Petro. Myslím jak pozitivní zážitek. Udělalo to na mně ohromný dojem, parta veselých dětí. Hrozně hezky jste mě přijali.“
 
Dále jsem se vyptávala Michala Pešty, také on má několik zážitků z Arpidy:
„Jak jsme se tenkrát před Vánoci všichni dospělí naházeli do bazénu. Nebo celý indiánský tábor. Nebo jak hráli učitelé a zaměstnanci ARPIDY v jídelně představení Mrazík.“
 
Na to ostatně vzpomínám i já, bylo to velmi vtipné. (Petra Velíšková)
 
Nejlepší to bylo na plese
Můj největší zážitek z Arpidy byl večerní ples. Byli jsme tam my z STD (Sociálně terapeutická dílna). A nejkrásnější šaty měla jedna klientka z STD Božena Sukdolová. Říkala jsem si, jestli vůbec půjde na ples moje oblíbená klientka Božka a nakonec šla. A já jsem čuměla jak blázen, jaké má hezké šaty a na rameně vytetovaného draka. Na plese byla tombola a já osobně jsem vyhrála dort. A jela jsem pak s Lucií Čečkovou taxíkem a bohužel jsem dort zvrhla a bylo po něm. Na plese jsme byli já, Pavla Cepáková, Iveta Svitáková, Lucie Čečková, Božena Sukdolová a další klienti. A někdo vyhrál v tombole i basu piv. Já osobně jsem měla jedno pivo taky. Potom jsem chtěla další, jenže Iveta řekla, že si mám dát vodu, jinak nedojdu domů. A druhý den jsem byla unavená a dala jsem si černý čaj.  (Markéta Mondeková)
 
Líbil se mi Vánoční jarmark
Nejvíc ze všeho se mi líbilo na Vánočním jarmarku. Je tam toho vždy mnoho. A my jsme tam s Pavlou Koblásovou taky prodávali různé výrobky z Hirzovky.  Nejlepší na tom je, že se tam na trzích všichni sejdou. Byl tam taky punč, prodávaly se hrnečky, malované oblečení, háčkované věci a tak podobně. (Petr Böhm)
 
Jaké zážitky mají moji spolužáci?
Ptal jsem se spolužáků na jejich největší zážitky z Arpidy. Tak tady jsou: Lukymu se nejvíc líbí zpívání a vystupování s KRBem. Natálce se nejvíc líbí zpívání a vystupování s KRBem. Pro Oldu je největší zážitek zpívání a vystupování s KRBem. Kateřině se líbí naše třída na domečku a Monika má velký zážitek z kanceláře paní Dany.  (Pavel Mikuška)

Letem Arpiďáckým světem - duben 2018

Rošambo v Arpidě
(-rb) V pátek 23.2.2018 byl v Arpidě 23. Ples. Prý si to všichni moc užili, alespoň podle toho, co jsem viděl a slyšel.  O dva dny později, v neděli 25.2.2018 byl pak v Arpidě karneval, kam chodili velcí i malí lidé s maskami. A mimochodem, my z STD jsme pro karneval připravili modrý pudink. Určitě si na něm lidi pochutnali, ale zatím nám o tom nic neřekli L
 
Prospal konec sezóny
(-rb) Od nové sezony 2018- 2019 je novým trenérem hokejistů Motor České Budějovice Václav Prospal, který podepsal s klubem smlouvu na dva roky. Je to dřívější hráč Motoru, který se svou pílí a schopnostmi působil několik let v kanadsko americké soutěži NHL. Jako každý jiný hráč se nyní vrací do rodné země a do města, kde působil. Přejme mu hodně štěstí a hlavně postup do extraligy v příští sezóně.
 
Noví prvňáčci
(-mm-) Ve středu 11.4.2018 se u nás v Arpidě uskutečnil zápis do první třídy. Prý to bylo moc příjemné a my se budeme těšit na naše nové žáčky prvňáčky, kterých bude asi pět. Ať se jim ve škole daří.
 
Na koně
(-mm-) Protože už přišlo jaro, tak nám od dubna zase začala hipoterapie. Kdo neví, co to je, tak to si sednete na koně a cvičíte při jízdě.
 
Kniha Vyvolená        
(-mm-) Tereza Kratochvílová, která chodila do Arpidy do školy, v loňském roce vydala svoji knihu s názvem Vyvolená. Takže je spisovatelka a taky ilustrátorka, protože si k tomu namalovala i obrázky. Panejo! Knížku si můžete pořád koupit i v Arpidě.
 
Nové tváře mezi námi
(-rb,mm-) Od 1. února nastoupila do Arpidy Jana Honnerová, což jsme za ní moc rádi, je to taková milá hodná vedoucí ze stacionáře. Ve stejný den posílil stacionář nahoře i Petr Galíček. A nesmíme zapomenout na Moniku Turkovou, která se vrátila jako asistentka do školy. Určitě jsou děti rády a doufám, že ji nezlobí, protože si to Monika nezaslouží, aby ji zlobily.
 
V praktické škole to žije
(-rb,mm-) Když se zeptáte v praktické škole, co je u nich nového, dozvíte se toho spoustu. Třeba, že mají nový kávovar. Nebo že Honza Zahrádka má zrovna alergii na prach. A taky, že Tomáš Novák naložil výýýýborné utopence a všem vzkazuje: „Dejte si utopence s domácím chlebem“.
 
Jak si povedou obrázky?
(-rb,mm-) Náš arteterapeutický ateliér odeslal své obrázky na Mezinárodní dětskou výtvarnou soutěž v Lidicích. Někdy na konci dubna se dozvíme, jestli dostanou také nějaké ocenění. No a pak ty obrázky v Lidicích taky vystaví. Tak držíme palce.
 
Tradice před Velikonocemi
(-mm-) Těsně před Velikonocemi se v Arpidě zase konaly takzvané tradice. Bylo tu živo, pletly se pomlázky, zdobila vajíčka, pekly jidáše, byl tu fotokoutek s dřevěnými zajíci. My z STD jsme prodávali výrobky. Bylo to fajn.
 
Oslava narozenin
(-pb-) Moje babička slavila 70. narozeniny.  Já jsem si oblékl nový modrý oblek a dřevěného motýlka a jeli jsme na oslavu, která byla v restauraci U Flíčku. Jako dárek jsem vyrobil za pomoci Pavly Koblásů truhlík a koupil jsem do něho kytičku. Babička měla z mého dárku a z povedené oslavy velkou radost.
 

Letem Arpiďáckým světem - únor 2018

Máme prezidenta
(-rb-) Tak v lednu jsme si v České republice zvolili prezidenta na dalších 5 let. Volby proběhly ve dvou kolech. V tom druhém těsně vítězil Miloš Zeman. Získal o 150 tisíc voličských hlasů více než Jiří Drahoš. Gratulujeme.
 
Už to bude!
(-rb-) Milí žáci a studenti. Nedávno teprve začal školní rok 2017/2018, před pár dny se rozdávalo pololetní vysvědčení a než se párkrát vyspíme, tak začnou jarní prázdniny. Ty přijdou už 12. 3. – 18. 3. 2018. A pak? Už jen kousek a bude léto a zase prázdniny. A potom HURÁ na dovolenou J.
 
Samec vojákem
(-rb-) Tam nám skončil pan učitel Honza Samec. Měli jsme ho rádi. Od února ale začíná být vojákem a přechází k armádě. To jsou tedy věci!
 
Bude ples a karneval
(-mm-) V Arpidě se bude konat v pátek 23.2.2018 ples, který bude samozřejmě večer, kdy už děti půjdou spinkat, protože to pro ně není a je to moc dlouhý ples. Ale dospěláci mohou přijít. Ale v neděli 25.2.2018 pak bude karneval, kam mohou přijít lidi v maskách, od toho ten karneval je, ne? Když by někdo přišel bez masky, musí odejít (ne, dělám si srandu, samozřejmě tam může být, ale doporučuji s maskou). No a karneval je na rozdíl od plesu odpoledne, takže je hlavně pro děti.
 
Noví kolegové a místnosti
(-rb-) Fyzioterapeutka Pavla Vincenzová hlásí návrat po rodičovské dovolené. V kuchyni máme novou kolegyni usměvavou Miroslavu Hauserovou ze Ševětína. A fyzioterapeut Dominik Vidourek má novou místnost místo magnetoterapie a Pavla Vincenzová zase místo Dominika.  Snad nezabloudíte.
 
Zajímavosti z Domečku
(-mm-) Na Domečku ve stacionáři se pořád něco děje. Tak třeba navštívili v Jihočeském muzeu výstavu hracích karet. Nebo se pomazlili s africkými šneky. Taky vyrobili nové krmítko pro ptáky, pověsili ho na strom u domečku a čekají, až tam ptáci přilétnou. Určitě se dočkají. A kdyby ne, každou středu dochází na Domeček dobrovolnice Štěpánka Indrová, která je bývalá kuchařka, a pomáhá jim s pravidelným vařením.
 
Bude altán?
(-rb-) Vypadá to, že čekání družiny na altán se nám zkracuje. Prý se už chystá, vyrábí. A za měsíc tam bude stát. Těšíte se?
 
Rybička 48
(-pb-) V úterý 22.1.2018 nás přijel navštívit Petr Štolba z Rybiček 48 a my jsme si s ním zazpívali. Pak nám něco řekl o sobě a jeho kapele. Bylo to prima.
 
Ochutnávka rumů
(-pb-) Moje teta Pája nás s rodinou pozvala na ochutnávku rumů a dortíků. Dortíky jsem dostal naservírované na hrací desce (jako z gramofonu). Kdybych si ji pustil, hrála by mi písničku Holky z naší školky. Rum jsem nepil. 
 
Byli jsme v knihovně
(-pb-) V pondělí 8.1.2018 jsme šli do knihovny se školou s paní učitelkou Anetou Kudrličkovou. Tam jsme čekali na třídu pana učitele Víti. Když přišla, tak Víťa otevřel a my jsme všichni vešli dovnitř a paní knihovnice nás přivítala. Pak jsme měli rozchod po knihovně, kde jsme si prohlédli knihy. Rád si knihy čtu. Teď jsem přečetl knihu Čtyři a půl kamaráda a krokodýl z internetu. Jestli rádi čtěte, můžu vám ji půjčit. Já se teď těším, až začnu číst knihu od Ježíška „Laputák a kapitán Adorab“.
 
Ach, ty výtahy!
(-mm-) Bydlíme v devátém patře dvanáctipatrového paneláku, kde máme dva výtahy. Jeden malý a jeden nákladní. Začali opravovat velký výtah, a co čert nechtěl, ten malý, jediný funkční, přestal jezdit. Týden byl úplně nepojízdný.  Museli jsme chodit po schodech 9 pater. Já jsem nadávala, a když jsem nemohla, tak jsem si sedla na schody. Bylo to hrozný, i mamka chvilkama brečela, jak už nemohla.

LETEM ARPIĎÁCKÝM SVĚTEM - prosinec 2017

Tuhé boje
(-rb-) V úterý 10.10. 2017 proběhl přátelský zápas v iBoccie mezi družstvy Pohodáři z STD a třídou Zuzany Zajícové. Po tuhém boji zvítězili Pohodáři 5:4, ale je vidět, že tým, který hraje 3. ligu, je velmi kvalitní a soustředěný. I když to byl jen přátelský zápas, byl velmi vyrovnaný. 13.11.2017 pak proběhl 2. turnaj v Jihočeské lize v iBoccie. Týmy byly velice vyrovnané, proto se tým Pohodářů umístil na krásném 5. místě z 9 účastníků.
 
Defibrilátor v Arpidě
(-rb-) Automatizovaný extérní defibrilátor (AED) je přístroj, který pokud je dostupný, tvoří nedílnou součást základní neodkladné resuscitace při zástavách srdce a defibrilaci. Centrum Arpida tento přístroj zakoupilo z výtěžku akce Arpiďácká pohodička. Je nyní umístěn na recepci centra, místo je označeno logem.
 
Slaměný Betlém
(-rb-) STD dokončila slaměné postavy do betléma. Pomohli jim v tom kamarádi z dalších sociálních zařízení. Betlém je vystaven od 2.12.2017 do 2.2.2018 na obvyklém místě. Ve středu 20.12.2017 se u něj uskuteční také divadelní představení. Přijďte se podívat.
 
Nové tváře v Arpidě
(-rb-) U pana učitele Pavla Antla je nová asistentka Lenka Kroniková Novotná. V denním stacionáři jsou dvě nové kolegyně, paní Zikmundová a paní Czyžová. Od října pracuje v mateřské školce také nová kolegyně Anička. Tak ať se jim u nás líbí a přejeme jim mnoho pracovních úspěchů.
 
Posvícení
(-rb-) Ve čtvrtek 16.11.2017 proběhlo v Centru Arpida tradiční posvícení. Na této akci zahrála oblíbená kapela Brusný kotouče z Dubného. Moc si této akce vážíme a těšíme se na další ročník. Více se o posvícení dočtete v článku Petry Velíškové na jiném místě.
 
Pozor - stěhování a vylepšení
(-rb-) Kdybyste hledali magnetoterapii, raději se zeptejte na recepci, kam máte jít. Je totiž přestěhovaná. A nová opravená kuchyňka vedle pracovny Kristýny Mertů má dva nové dřezy a větší pracovní plochu.
 
Buky okolo plotu
(-rb-) Aditus Pro vysadil pod vedením Milana Malého okolo plotu centra ARPIDA 160 sazenic nových buků. Když to dobře dopadne, bude z nich krásný živý plot.
 
Do Vatikánu
(-rb-) V polovině prosince, 13.12.2017, pojede Martin Mikeš se svojí rodinou a s panem ředitelem a s Romanem Turkem do Vatikánu za papežem Františkem. Předají mu obraz z ARPIDY, velký perník Mikuláše a ostatní perníčky budou rozdány chudým dětem ve Vatikánu. Perníčky se pekly v pondělí 6.11.2017. Vyráběli je klienti našeho centra. Akce se zúčastnila i média, a to Česká televize, Televize Jéčko, Český rozhlas, Mladá fronta, Budějovické listy. Navštívil nás i prezident klubu ČEZ Motor České Budějovice Roman Turek a budějovický biskup. Přejeme všem příjemnou cestu a hlavně, ať se vám nic nestane. Myslím, že to je výborná akce, Arpida se tak ukáže i ve světě.
 
Zajímavá kniha
(-rb-) Na recepci v ARPIDĚ si můžete koupit knihu Vyvolená, kterou napsala, ilustrovala a vydala dlouholetá klientka Arpidy Tereza Kratochvílová. Určitě doporučujeme.
 
Co se chystá?
(-rb-) V dohledné době se prý plánuje rekonstrukce místnosti v bazénu, kde by měl být nově zvedák, který klienta odveze z lehátka až přímo do vody. Také tam proběhne výměna oken.
 
Nechoďte do školy
(-jš-) Určitě nezapomeňte, že od 22.12.2017 do 2.1.2018 jsou vánoční prázdniny, Tak prosím vás, nechoďte do školy. Užívejte si zaslouženého volna, cukroví, sněhu, dárků, návštěv, sáňkování, lyžování a pohádek v televizi. A v lednu zase na viděnou.
 

LETEM ARPIĎÁCKÝM SVĚTEM - říjen 2017

Motoráci na návštěvě v Arpidě

(-rb-) V úterý 12. září 2017 k nám do Arpidy zavítali členové českobudějovického  hokejového klubu. A to prezident klubu Roman Turek, marketingový ředitel Tomáš Kučera a obránce Ján Mucha. Předali jsme jim obrázek malovaný dětmi z Arpidy. Poté jsme dostali dárek od  HC Motor. Byl to dres podepsaný všemi hráči klubu. Následovala prohlídka centra a rozloučení. Tímto jim děkujeme a těšíme se na další spolupráci. Samozřejmě si všichni Arpiďáci přejeme postup klubu do extraligy. Fandíme všichni. Během prosince chystáme velké překvapení, těšte se, bude to opravdu velkolepé.
 
Máme nového fyzioterapeuta
(-rb-) Od září k nám do centra Arpida přišel nový zaměstnanec na pozici fyzioterapeuta. Jeho jméno je Dominik Vidourek.  Začal jsem k němu chodit i já, Radek Benýšek. Přejeme mu hodně úspěchů.
 
Kdo je Petra Horská?
(-rb-) Říkala mi Dana Kopecká, že má novou kolegyni na ranou péči, která se jmenuje Petra Horská. Mají novou kancelář vedle účtárny a pana Rady. Jezdí k rodinám s malými dětmi a nabízí pomoc, co dál.
 
IBoccia bude koordinovaná
(-rb-) Od Pavly Koblásové jsem zjistil, že staronová kolegyně Petra Coufalová je tady na nové pozici. Je vedoucí stanice zájmových činností, má na starosti volné aktivity na odpoledne. A také je nově koordinátorka Jihočeské ligy v iBoccie místo Honzy Talicha. Držíme palce, Petro.
 
Cvičná pracoviště zajistí Božena
(-rb-) Od září k nám do STD nastoupila Božena Sukdolová. Je to naše nová spolupracovnice. Chodí s námi na cvičná pracoviště. Dokonce bydlí stejně jako já v Ševětíně, proto se těším na další spolupráci a doufám, že to bude mezi námi všemi dobře vycházet.
 
Nováček první ligy neuspěl
(-rb-) První turnaj první ligy v integrované Boccie proběhl v pondělí 25.9.2017. Tým Pohodářů z STD se po postupu zúčastnil poprvé turnaje první ligy a z 9 týmů se umístil na 9. místě. Musím poděkovat všem organizátorům a hlavně týmu, že byli trpěliví a bojovali až dokonce, i když jsme skončili poslední. Budeme se snažit dál. Máme před sebou ještě dokonce sezóny tři turnaje.
 
Babička vyhrála morče
(-pb-) Představte si, že babička měla slosovatelný lístek a vyhrála. Když si šla pro výhru, zjistila, že vyhrála morče.
  
Petr Böhm je posila Arpiďáku
(-mk-) Novým členem týmu časopisu Arpiďák se stal Petr Böhm. Je mu 17 let. Bydlí v Českých Budějovicích. Mezi jeho koníčky patří: hra poker, procházky v přírodě, geocaching. Rád sleduje divadelní hru Hrdý Budžes. Navštěvuje první ročník praktické školy v centru ARPIDA. Mezi jeho další přednosti patří zejména kamarádský vztah, bývá veselý a rád čte knížky. Tak se těšte na ty jeho články.
 
Na co je ta kamera?
(-rb-) Když přicházíte do areálu centra ARPIDA, určitě jste si všimli, že na dveřích u vchodu je kamera. Ta bude sloužit na vjezd do Arpidy. Bude to napojené na recepci, kde paní recepční bude vidět, kdo sem jede. Ten někdo si zazvoní na zvonek a paní recepční mu otevře závoru, která tam ještě není.
 
Nové tváře na stacionáři
(-rb-) V denním stacionáři pro dospělé jsou noví uživatelé. Od září nastoupili do stacíku po ukončení praktické školy dvouleté Eliška Stašková a Jiří Tůma. Přejeme jim, aby zažili nové zážitky jako dospěláci. Ve stacionáři mají také nového kolegu. Od září nastoupil do stacionáře pro dospělé nový kolega Martin Candra, který nastoupil místo Martina Klaboucha. Ten přešel do školy jako asistent.
 
Na výlet sami s asistentem
(-rb-) V denním stacionáři hlásí také další novinku. Začali jezdit na individuální výlety. Každý klient si vybere cíl výletu sám a pak to s asistentem uskuteční. To je dobrý nápad, že?

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one